RS Real Estate sp. z o.o.-cookie
Strona internetowa stostuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o naszej polityce prywatności.
Pokaż listę

Górny Mokotów - historyczna dzielnica z nowoczesnym zacięciem

Pierwsza osada na terenie Górnego Mokotowa datowana jest na 1346, czyli blisko 7 wieków temu. Sporo się zmieniło od czasów początkowych, chociażby nazwa, w oryginale Mokotowo. Dziś w dużej mierze dominuje zabudowa z początku XX wieku, głównie 4-o lub 5-cio piętrowe kamienice, choć również znajdziemy przykłady nowoczesnego budownictwa. 


Górny Mokotów łączy w sobie tradycję z nowoczesnością - naprzeciwko siebie stoją "Koszary Carskie" i nowoczesny biurowiec, budowle, które dzieli 200 lat. Biurowiec, który powstał w miejscu dawnego kina "Moskwa", co doskonale pokazuje, jak miejsce się zmienia z upływem czasu. Niezmiennie jednak od 1916 funkcjonuje jedna z najlepszych uczelni ekonomicznych w kraju - słynna Szkoła Główna Handlowa, położona przy al. Niepodległości. Położone naprzeciwko byłe więzienie przekształcone w muzeum Żołnierzy Wyklętych to doskonały pomnik historii pokazujący różne, nierzadko tragiczne, dzieje dzielnicy. Mokotów to również zieleń, na czele z Polami Mokotowskimi, ponad 200-hektarowym kompleksem parków. Pola to idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta, niezależnie czy na kocu na trawie czy w formie aktywnej ;)


Część budynków Górnego Mokotowa przetrwała II Wojnę Światową, dzięki czemu wciąż możemy korzystać z zalet architektury sprzed wojny, takich jak wysokość stropów w mieszkaniach, przestronne pomieszczenia czy dobrze doświetlające wnętrza dużej wielkości okna. Podwórza kamienic w większości są zadbane, widać szczególną dbałość o zieleń. W miejscach, gdzie budynki mieszkalne nie przetrwały próby czasu, powstają tzw. "plomby", czyli nowoczesne budynki mieszkalne. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie w tej okolicy, niezależnie od preferowanych kryteriów wyboru. 


Zapraszam na Górny Mokotów!

Elżbieta Maria Wojtasiak

Pokaż listę